KIK projektidest

Loomise kuupäev 23.10.2023

KIK programmi raames käisid Põltsamaa Valla Lasteaia koolieelikud nii Endla Looduskeskuses rabamatkal kui tutvuti alpakadega Wile Farmis.

19. septembril toimus Põltsamaa Valla Lasteaia viie väiksema õppekoha koolieelikutele ühine väljasõit Endla Looduskeskusesse Rabalummuse õpiprogrammile. Osalesid Õunakese, Sammalhabe, Pisisaare, Päikesejänkude ja Vahtraninade rühmade koolieelikud. Juba sõidul tekkis arutelu, kes on varem rabas käinud ning mida seal näinud. Kohapeal tervitas lapsi giid Elo Raspel, kelle juhendamisel asuti raba poole teele. Teekond rabasse kulges hobusekoplite vahelt, kus lapsed said imetleda hobuseid. Seejärel jõuti metsa, kus lapsed märkasid erinevaid seeni, äratundmisrõõmu pakkus nii puraviku kui ka kärbseseene leidmine. Metsast leiti ka käbisid, mida oravad olid toiduks tarvitanud.  Rabas käidi mööda laudteed, liiguti hanereas ning kuulati giidi korraldusi. Uuriti puid, mis rabas kasvavad, need olid väiksemad ja madalamad kui metsas. Saadi teada, mis on laukad ja mis on älved. Elo juhendamisel viisid lapsed läbi katse turbasamblaga, mille käigus selgus kui palju vett on turbasamblas ning kui kiiresti ta suudab selle enda sisse imada. Katsuti kui märg on raba maastik, milline tunne on kõndida vetruval pinnasel,  ületati laukaid ning maitsti nii jõhvikaid kui ka pohli ja tutvuti põneva putukasööja huulheina taimega. Käidi ka seitsme meetri kõrguses vaatetornis, mille  tipust oli väga ilus ja värviline vaade rabale. Vaatetornis olles tehti väike  näksimispaus, mille ajal giid rääkis ja  näitas lastele pilte rabas elavatest lindudest. Tehti ka vaikusehetk, kuulati lummavat rabavaikust ja rabas elavate lindude hääli. Lastele meeldis väga, et saadi palju  uusi teadmisi ja kogemusi rabast.

11. ja 12. oktoobril külastasid Põltsamaa õppekoha Naerukajaka, Pöialpoisi, Pääsukese ja Lõokese rühmade koolieelikud Järvamaal Wile Farmi õpiprogrammi Alpakast tooteni. Vaatamata vihmastele ja tuulistele ilmadele oli  Wile farmi külastus teadmisterohke ja vahva külastus. Pererahvas oli väga soe ja sõbralik ning andis lastele teadmisi edasi lihtsalt ja arusaadavalt. Saadi teadmisi alpakade ja lõnga valmistamise kohta (alates alpakade pügamisest kuni villavabrikust lõnga välja saatmiseni). Lapsed said tutvuda ka vanaaja tööriistadega - kraasid, vokk, kedervars ning võrrelda alpaka- ja lambavilla.

Viimati muudetud 23.10.2023.